Регионалният исторически музей във Варна отбелязва Международния ден на Черно море - 31 октомври, с фотоизложба и прожекция в памет на българския археолог проф. Михаил Лазаров по повод 90-годишнината от неговото рождение, съобщават от институцията. Инициативата е на уредника в отдел „Нова история на Варна“ Теодор Роков.
Изложбата илюстрира българската подводна археология и е подготвена от Центъра за морска история и подводна археология в Созопол. Тя ще остане във Варненския музей до края на месец ноември.
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цитирани от АФП.
Творбата се състои от седем части за струнно трио с обща продължителност около 12 минути. Смята се, че тя е написана в средата или края на 60-те години на 18-и век, се казва в изявление на Общинските библиотеки в Лайпциг.
Смятан за дете чудо, Моцарт е роден през 1756 г. и започва да композира в ранна възраст под ръководството на баща си Леополд Моцарт.
Изследователите са открили ранната му творба в музикалната библиотека на града, докато са съставяли най-новото издание на каталога Кьохел - изчерпателна колекция от музикални произведения на Моцарт.
В прессъобщението се посочва, че неподписаният ръкопис е копие или транскрипция, направена около 1780 г., и не е дело
Гръцкият изпълнител Трендафилос поздрави концерт жителите и гостите на Несебър. Поводът е отбелязването на празника на града навръх Успение Богородично – 15 август.
Минути преди началото на концерта, който се проведе пред крепостните стени на Стария град, вече се беше събрала многохилядна публика в очакване на изпълнителя. Концертът откри бендът на Трендафилос, който успя да подгрее публиката преди появата на певеца.
Със стъпването на сцената, 47-годишният изпълнител от о. Родос предизвика бурни реакции от страна на присъстващите. Той изпълни най-популярните си песни, сред които “Spao Ta Rologia” и “Hronia Polla Gia Ta Genethlia Sou”. Представи и песни от последния си студиен албум „Adrenalini”, издаден през 2020 г. Част от репертоара бяха песните “Kala Mas Kaneis”, “To Pio Gliko Koritsaki” и р
В Кюстендил представиха пълнометражният документален филм „Ваятелят на светове“, в който писателя акад. Владимир Зарев разказва за живота и работата си.
Филмът е документален портрет за твореца и човека Владимир Зарев, който в немскоезичния литературен и читателски свят е наричан „Българския Балзак“.
Писателят откровено разказва за своето детство, за семейството си, за първите си опити да пише проза и лирика, за бурната си младост, за призванието да бъдеш писател.
Благодарение на разказите и впечатленията на близки, приятели и колеги на Владимир Зарев авторите на филма „Ваятелят на светове“ създават богата и пъстра мозайка на духовния и житейски свят на твореца. Разказ за творчеството на Владимир Зарев, за работния му процес, като форма на духовност, за темите, които го вълнуват.
„Този филм беше замислен о
„Обществен враг“ по Хенрик Ибсен е първата за новия сезон премиера в Малък градски театър „Зад канала“.
Следващите представления са на 19 и 27 октомври, съобщават от екипа на театъра.
По думите им пиесата от създателя на модерната драма добива важно значение и нов контекст през последните години в Европа: „С елементи на политически трилър и семейна драма, тя поставя неразрешимия казус за липсата на свобода и истина в едно демократично общество“.
Участват Мак Маринов, Леонид Йовчев, Малин Кръстев, Стоян Младенов, Мартина Тодорова, Богдан Бухалов и Александър Карасански.
Режисьор е Крис Шарков. „Обществен враг“ разглежда добрата стара тема за личността срещу системата, но в света на постистината, медийната манипулация и необратимия стремеж н
„Дни на индийската култура“ ще бъдат закрити в София на 16 август, съобщават от индийското посолство у нас.
На лятната сцена в Борисовата градина ще гостува танцова трупа от Индийския съвет за културни отношения. „Трупата, ръководена от Арупа Лахири, е специализирана в индийския класически танц от Южна Индия – бхаратанатям, който се отличава със сложна игра на краката, изразителни жестове с ръце и пищни костюми, често изобразяващи истории от индуиската митология“, разказват организаторите от Индийския съвет за културни отношения и Индологическа фондация „Изток-Запад“.
По думите им танцът съчетава ритъм, музика и разказване на истории по високо стилизиран начин. Гарги Бябарта, Дидхита Сингха, Майури Шом, Срадхасри Брахмо, Сангита Банерджи и единственият мъж в трупата
По-късно днес в Учебния музей ще бъде прожектиран документалният филм „На прага на цивилизацията“, заснет от екип на БНТ.
Проф. Михаил Лазаров е роден на 13 октомври 1934 г. в село Темниско, Великотърновско.
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което носи името „Малка пеперуда“ (Le petit papillon).
Това е стара мечта, но може би трябваше да узрее, за да се осъществи, каза галеристката Виктория Митева . Идеята ни е да в новата зала, която има топла връзка с основната галерия, да се излагат колекции по-дълго време, да има паралелни изложби на различни автори или повече място за една експозиция, обясни тя. Искахме да имаме възможност за излагане на съвременно изкуство с по-голям фокус върху всяка работа, създавайки усещане за нейната уникалност. Според нея „Малката пеперуда“ позволява зрителят да си представи как дадена творба би стояла в дома му, защото предлага уют.
Организацията на новото пространство е
Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.
Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.
Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.
„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и от
Украинският творчески проект „Културен десант“ предприе втория етап от американското си турне, което този път ще обхване южната част на САЩ, съобщава Укринформ.
Основната цел на проекта е да запознае американците с украинската култура и да изрази благодарност за подкрепата им към Украйна.
Един от първите концерти от програмата на турнето се състоя във вторник в американската столица Вашингтон.
„Започваме втората част от турнето си в Америка с концерт в Украинския дом във Вашингтон. В първата част обхванахме северните щати, а сега турнето ни е планирано основно в южните части на САЩ“, каза Николай Серга, основател и ръководител на „Културен десант“.
Той подчерта, че основното послание на музикалното турне е да се изрази благодарност към американците, представители на украинската диаспора, за това, че подкрепят Украйна.
Японската група Wadaiko-Sai представя традиционните барабани тайко в София – на 5 ноември в зала „България“, на 7 ноември в Стара Загора.
Събитието е част от 35-ите юбилейни Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.
„Много сме щастливи от предстоящата си първа среща с българската публика. Елате, за да видите с очите си, да чуете с ушите си и да почувствате с тялото си ритъма на японските барабани тайко“, казва основателят и ръководител на групата – Хидетоши Сай.
Формацията е създадена като клуб по интереси в Токийския университет. Стъпва на професионалната сцена през 2013 г. и вече има зад гърба си над 2000 концерта в повече от 30 държави по света.
Групата е изнасяла концерти по различни поводи ка
Холивудският актьор от британски произход Идрис Елба се присъединява към британския премиер Киър Стармър в рамките на кампания на „Даунинг Стрийт“ №10 за борба срещу престъпленията с хладно оръжие, съобщиха Пи Ей медия и ДПА.
Елба, самият той водещ кампания срещу престъпленията с хладно оръжие, ще се присъедини към Стармър тази сутрин, когато премиерът ще даде начало на кампанията, която цели да убеди младите хора да не се присъединяват към престъпни банди. Коалицията ще събере различни неправителствени организации, семейства на хора, загубили живота си при престъпления с хладно оръжие и младежи, пострадали от такова, както и Идрис Елба и вътрешната министърка Ивет Купър.
Технологични компании, спортни организации, здравните служби и полицията също участват в това, което се очаква да стане първата годишна среща на високо равнище, посветена на прес
Завършва специалност История, археология и музейно дело в Софийския университет „Св. Климент Охридски”, след което постъпва на работа в отдел „Възраждане“ на Сливенския исторически музей.
От 1966 до 1970 г. е директор на Окръжния музей в Бургас.
В следващите близо двадесет години е завеждащ Археологическия музей на Варна, като в периода 1973-1976 г. е главен научен ръководител на археологическите проучвания на Варненския халколитен некропол. Под негово ръководство са проведени археологически разкопки на най-ранните жилища на Одесос, части от елинистическата, римската и византийската крепостна стена на града, раннохристиянски базилики и др.
Михаил Лазаров участва в първите подводни археологически експедиции по българското крайбрежие на Черно море.
Той е един от създателите на Центъра за морска история и подводна археология в Созопол през 1978 г. и председател на експертния съвет към него.
Проф. Лазаров е първият български музеен специалист, участвал като член на екипажа в морските експедиции „Аргонавтика“ (1984-85) и „По пътя на спондилуса“ (1988) по древните търговски маршрути в Черно, Мраморно и Егейско море.